Ivo Holmqvist blir ny rektor på Europaskolan Strängnäs

Från vänster Jan Peterson, i mitten Ulf Lindelöw, dåvarande ordförande styrelse ordförande vid Europaskolan och kommunalråd i Strängnäs och till höger Ivo Holmqvist.

År 2001 väljer skolans förste rektor, Jan Peterson, att gå vidare och lämna sin tjänst. Han anser sig helt enkelt inte kunna förnya skolan mer. Nu kommer en brytningstid: vem ska efterträda denna eldsjäl och ikon? Valet faller på Ivo Holmqvist, som blir ny rektor för gymnasiet.

Europaskolan Strängnäs nye rektor Ivo Holmqvist är en stor personlighet med starkt akademiska förtecken. Tack vare dessa egenskaper och sina utmärkta meriter, inte minst internationellt, blir han utsedd att efterträda Peterson.

Ivo Holmqvist är en omvittnat lärd och omtyckt person. Dock har han inte erfarenhet av att leda en friskola. Efter ett år på rektorsposten går han vidare till Belgien och en hedervärd tjänst som professor i nordiska språk.