Hall of fame

Eleverna inom Europaskolan har fått mängder av utmärkelser genom åren – något vi är mycket stolta över. Det gäller allt från priser i skoltävlingar, nationellt och regionalt, till stipendier och internationella framgångar.

Här visar vi ett axplock av de utmärkelser eleverna fått på gymnasiet Europaskolan Strängnäs.

Läs hela listan över elevernas utmärkelser här >


2019 – Vår fysiklärare Erik Waltersson får pris av Kungliga Vetenskapsakademien


2019 – Lovisa Strange vann första pris i uppsatstävling om tyska språket


2018 – Två förstapriser från Ung Företagsamhet till våra UF-företag


2018 – Europaskolan Strängnäs bäst i Sverige i Frankofonitävlingen


2018 – Hanna Huhta går till final i (IYPT) Unga Fysikers Världstävling


2018 – Viktor återigen utsedd till en av Sveriges bästa unga forskare


2017 – Våra elever fick Eskilstuna-Kurirens/Strengnäs musikstipendium


2017 – Viktor från uttagen till forskarstudier på amerikanskt universitet


2017 – Fyra UF-företag från Europaskolan Strängnäs till SM i Ung Företagsamhet


2016 – Två UF-företag går till SM i Central Baltic Enterprise without Borders


2016 – Karl Olofsson gör succé med sina uppskattade bilder på Instagram


2016 – Tre finalister i Årets UF-företag är från Europaskolan Strängnäs


Patrycja Jerzak på Europaskolan Strängnäs är en av årets två vinnare av Strängnäs talangpris. Priset är 3 000 kronor vardera från Stickans minnesfond, som vill uppmuntra unga talanger inom idrott. Både stipendiefondens företrädare Torbjörn Pettersson och Strengnäs Tidning överraskade Patrycja mitt under en lektion i samhällskunskap. Den förvånade eleven trodde först att det var klassen eller läraren Johan Sandell som skulle få pris – men det var alltså hon själv, i egenskap av framgångsrik fotbollsspelare. Patrycja Jerzak, som är mittfältare, har haft en omtumlande och lärorik säsong. Hon har spelat både i Polens U17- och U19-landslag samt vunnit division 1 med Nyköping.


2015 – Flera UF-företag får pris i Företagspitchen och på UF-mässa


2015 – Erica och Ellen bland Sörmex-vinnarna med produkten Attractive magnet


2014 – Philip Frick tilldelas Anders Wall-stipendium


2014 – Alva fick första pris i Francophonie-tävlingen


2014 – Sofia Svensson vann tävlingen Unga forskare


2013 – Alva Olin-Karlsson har vunnit pris i uppsatstävling


2013 – Vinnare i frankofonitävlingen, för tredje året i rad!


Det har gått bra för Josefine Uppling och Olof Sundberg (i dag 31 år), som gått gymnasiet på Europaskolan Strängnäs. Nu finns de med i listan över Årets 101 Supertalanger, som Veckans Affärer publicerade den 5 december. Josefine Uppling är i dag kommunikationskonsult i Swedbank. Hon har gjort karriär via Timbro och egen konsultfirma, med uppdrag som konsult i flera storbolag. Olof Sundberg är i dag chefsjurist på Nordic Growth Market. Tidigare var han biträdande jurist på advokatkontor.