Hall of fame

Eleverna inom Europaskolan har fått mängder av utmärkelser genom åren – något vi är mycket stolta över. Det gäller allt från priser i skoltävlingar, nationellt och regionalt, till stipendier och internationella framgångar.

Här visar vi ett axplock av de utmärkelser eleverna fått på gymnasiet Europaskolan Strängnäs.

Läs hela listan över elevernas utmärkelser här >


2019 – Vår fysiklärare Erik Waltersson får pris av Kungliga Vetenskapsakademien2019 – Lovisa Strange vann första pris i uppsatstävling om tyska språket2018 – Två förstapriser från Ung Företagsamhet till våra UF-företag2018 – Europaskolan Strängnäs bäst i Sverige i Frankofonitävlingen2018 – Hanna Huhta går till final i (IYPT) Unga Fysikers Världstävling2018 – Viktor återigen utsedd till en av Sveriges bästa unga forskare2017 – Våra elever fick Eskilstuna-Kurirens/Strengnäs musikstipendium2017 – Viktor från uttagen till forskarstudier på amerikanskt universitet2017 – Fyra UF-företag från Europaskolan Strängnäs till SM i Ung Företagsamhet2016 – Två UF-företag går till SM i Central Baltic Enterprise without Borders2016 – Karl Olofsson gör succé med sina uppskattade bilder på Instagram2016 – Tre finalister i Årets UF-företag är från Europaskolan Strängnäs2015 – Fotbollsspelaren Patrycja Jerzak i EF14 får Strängnäs talangpris2015 – Flera UF-företag får pris i Företagspitchen och på UF-mässa2015 – Erica och Ellen bland Sörmex-vinnarna med produkten Attractive magnet2014 – Philip Frick tilldelas Anders Wall-stipendium2014 – Alva fick första pris i Francophonie-tävlingen2014 – Sofia Svensson vann tävlingen Unga forskare2013 – Alva Olin-Karlsson har vunnit pris i uppsatstävling2013 – Vinnare i frankofonitävlingen, för tredje året i rad!2013 – Två av våra elever bland Årets 101 Supertalanger i Veckans Affärer