Fredrik Lundgren: ”En fantastisk tid i mitt liv”

Intervju med Fredrik Lundgren,
före detta lärare på Europaskolan Strängnäs

Namn: Fredrik Lundgren.
Tjänst: Lärare i samhällskunskap, filosofi, psykologi och Europakunskap.
År: 1996–2010.
Gör i dag: Konsult på Rud Pedersen Public Affairs.
Bor: I Strängnäs.
På fritiden: Tränar och tittar på engelsk ligafotboll.
Bästa film: En liten film om kärlek av Krzysztof Kieślowski.
Bästa bok: 21 tankar om det 21:a århundradet av Yuval Noah Harari.
Motto: I livet är huvudsaken inte så mycket att segra som att kämpa väl.


Hej Fredrik!

1. När jobbade du på Europaskolan och med vad?
– Jag jobbade på Europaskolan Strängnäs 1996–2010 som lärare i samhällskunskap, filosofi, psykologi och Europakunskap.

2. Varför valde du Europaskolan som arbetsplats?
– Genom en klasskamrat från gymnasiet fick jag höra talas om den nystartade Europaskolan i Strängnäs. Jag sökte jobb där våren 1996 och det sa ”klick” direkt.

3. Vad fick dig att vilja bli lärare? Vad är det som driver dig i ditt jobb?
– Ett starkt intresse för mina ämnen och en önskan att föra det intresset och ämnesinnehållet vidare till unga dynamiska människor.

4. Hur minns du din tid på Europaskolan?
– Som en fantastisk tid i mitt liv. Att som nybakad gymnasielärare få vara med och bygga upp en skola från grunden och där dagligen ha att göra med ambitiösa, nyfikna och trevliga elever var en obeskrivlig förmån.

5. Något särskilt minne som sticker ut?
– De många resorna, inklusive förberedelser, med cirka 100 elever till Berlin varje år. Bildningsresorna* grundlades i Europakunskapen under flera månader, där eleverna fick den teoretiska grunden för att få ut så mycket som möjligt av besöken. När man sedan fick möjlighet att uppleva allt på plats tillsammans med eleverna och se hur de förstod saker som vi gått igenom i klassrummet, då kändes det riktigt bra.

6. Är det något speciellt du tagit med dig inför framtiden, från mötet med elever och kollegor?
– Jag har lärt mig så mycket av alla möten med elever och kollegor men det som sitter djupast är Europaskolans grundläggande värderingar om kunskapens betydelse för att bli en fri och myndig medborgare i kombination med det europeiska bildningsarvet.

7. Vilka råd skulle du vilja ge till de elever som ska välja gymnasium i dag?
– Om du är inne på att gå ett studieförberedande program och vill lägga en stabil grund för dina universitetsstudier, ja då bör du titta närmare på vad Europaskolan har att erbjuda. Du kommer inte att ångra dig!

*) Europaresor som erbjuds utöver kurs, till självkostnadspris, som ett komplement till undervisningen.