Inspiration, erfarenhet och tips:

Möt våra tidigare elever i en serie intervjuer

Du har väl inte missat våra intervjuer med tidigare elever? I samband med Europaskolans 25-årsjubileum ville vi veta hur de upplevde sin skoltid, vad de gör i dag – och inte minst vad de tog med sig från sin tid hos oss.

Att ha kontakt med tidigare elever gläder oss så mycket. Varje enskild person bär ju på en unik historia. Här finns en skatt av erfarenheter, kloka tankar och råd, som inte bara hjälper oss att utvecklas utan också nya generationer med elever på Europaskolan Strängnäs.

Möt dem du också, genom våra elevintervjuer. Nya intervjuer tillkommer hela tiden under vårt jubileumsår – och nu finns ännu en på plats.

Den senaste intervjun är med Josefine Eklund, som läser till civilingenjör på Linköpings universitet. Hur upplevde hon sin gymnasietid, vad gillar hon att läsa och har hon något motto? Och vad var det hon insåg när hon kom till universitetet? Det och mycket mer berättar hon om i vår intervju.

Intervjun med Josefine och ännu fler intervjuer hittar du under fliken
Intervjuer med elever här på jubileumswebben >

Trevlig läsning!